Genuine DELL 240W AC Power Adapter Charger RYJJ9 7XCR6 8YT3V LA240PM180
★★★★☆4.3 ★ (49 Reviews)Since 2008 • 135K+ Parts
✓ In Stock
🚚
Same Day Handling
Orders before 2:30 PM PDT ship same day.
🔒Secure transaction
📦Ships from GotLaptopParts • Reno, NV
↩️30-day easy returns
🏆Family owned since 2008
SKU: Dell 6 BAG 2 AJ4496
Condition: Used — OEM Pull
Brand: Dell
About This Part
Used — OEM Pull
OEM/Genuine
📦Ships in 24hrs
↩️30-Day Returns
🔒Secure Checkout
  • Part Type: Charger/Adapter
  • Part Number: LA240PM180
  • Source: Pulled from device
  • Status: Tested & working
Seller Notes
Slim 19.5V 12.31A 240W AC PowAdaptFor Dell G15 5530 ChargLA240PM180 Specification: Condition: Used (Tested 100% works)     Input Volt Range : 100-240V, 50-60Hz Output Max: 19.5V 12.31A  Pow: 240W   Tip Size : 7.4mm 5.0mm Tip Package Includes: 1x AC Adapt  Please press [Ctrl + F] to search your type Compatible Part Numb: LA240PM180 C3MFM U896K 6RTJT Y044M Y047M OJ211H J938H GA240PE1-00 PA-9E 330-4342 330-4128  450-18931 Compatible Models: Dell G15 5530 Gaming Laptop GA240PE1-00 J938H PA-9E ADP-240AB B J211H 240W FWCRC FHMD4 0MFK9 J938H LA240PM160 GA240PE1-00 00MFK9 0FWCRC Alienware 15 17 M15x M17x R2 R3 R4 R5 Alienware 17 M17x M18x M18 X51 R2 R3 R4m Precision 7510 7710 M4700 M4800 M6400 M6800 Precision M4600 M6400 M6500 M6600 M6700 Precision 15 3000 3510 5000 5510 Precision 17 7710 7720 Latitude E5470 E5570 E7240 E7440 TB16 K16A K16A001  Note: Not all compatible model# is listed. POWADAPTis in VY GOOD working and cosmetic condition. Removed from a working laptop.   KS